Anasayfa » Kuzey Kore Para Birimi

Kuzey Kore Para Birimi

Kuzey Kore Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kuzey Kore Wonu (KPW) Nerenin Para Birimi? Kuzey Kore Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Kuzey Kore wonu Kuzey Kore’nin para birimidir. Para birimi kodu KPW kısaltması, sembolü ise ₩ şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 50 chon, ₩1, ₩10, ₩50, ₩100). Banknot olarak 9 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(₩5, ₩10, ₩50, ₩100, ₩200, ₩500, ₩1000, ₩2000, ₩5000). Kuzey Kore’nin para basma yetkisi Kore Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

KPW Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kuzey Kore Hakkında

Resmi ismiyle Kuzey Kore Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Rusya ve Çin, güneyinde Kore Cumhuriyeti, doğusunda Japon Denizi ve batısında ise Sarı Deniz yer gibi ülkeler ve denizler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Pyongyang’dir. Ülkenin yüz ölçümü 120.538 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında doksan dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

 Kore Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kuzey Kore Para Birimi