Anasayfa » Laos Para Birimi

Laos Para Birimi

Laos Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Laos Kipi (LAK) Nerenin Para Birimi? Laos Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Laos Kipi Laos’un para birimidir. Para birimi kodu LAK kısaltması, sembolü ise ₭ veya ₭N şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(10, 20, 50 att, 1, 5, 10, 20, 50 kip). Banknot olarak 15 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100,000 kip). Laos’un para basma yetkisi Laos Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

LAK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Laos Hakkında

Laos Para Birimi, resmi ismiyle Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Çin, güneyinde Kamboçya, batısında Tayland Myanmar ve doğusunda ise Vietnam gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Havana şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 236.800 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında seksen dördüncü sırada yer alan ülkedir.

 Laos Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Laos Para Birimi