Anasayfa » Lesotho Başkenti

Lesotho Başkenti

Lesotho Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Lesotho Nerenin Başkenti? Maseru Başkenti Neresi?

Lesotho’nun Başkenti, Lesotho’nun başkenti Maseru şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Lesotho de yer almakta olup, Maseru Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Lesotho’nun Maseru de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Butha-Buthe, Hlotse, Mafeteng, Maputsoe, Mohale’s Hoek, Mokhotlong ve Qacha’s Nek gibi şehirleridir.

Maseru Ne Zaman Başkent Oldu?

Lesotho’nun başkenti Maseru, 1869 ile 1871 yılları arasında eyaletin idari başkenti olarak kabul edilmiştir.

Lesotho Başkenti

Maseru Hakkında

Lesotho başkenti Maseru, ülkenin güney sınırı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Ladybrand, doğu kısmında Tetetebeng, güneyinde Roma ve Ngape Tsoeu ve batı kısmında ise Thota Mali gibi şehirler ve ülke sınırları yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 138 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Maseru ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.