Anasayfa » Lesotho Para Birimi

Lesotho Para Birimi

Lesotho Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Lesotho Lotisi (LSL) Nerenin Para Birimi? Lesotho Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Lesotho Loti Lesotho’nun para birimidir. Para birimi kodu LSL kısaltması, sembolü ise L şeklinde ifade edilir. Madeni para 9 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50 lisente, L1, M2, M5). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(M10, M20, M50, M100, M200). Lesotho’nun para basma yetkisi Lesotho Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

LSL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Lesotho Hakkında

Resmi ismiyle Lesotho Krallığı, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Botsvana ve Zimbabve, kuzeybatısında Esvatini ve Madagaskar, doğusunda Güney Afrika bölgesi ve batısında Hint Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Maseru şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 30.355 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz kırk birinci sırada yer alan ülkedir.

 Lesotho Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Lesotho Para Birimi