Anasayfa » Letonya Başkenti

Letonya Başkenti

Letonya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Letonya Nerenin Başkenti? Riga Başkenti Neresi?

Letonya’nın Başkenti, Letonya’nın başkenti Riga şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Letonya de yer almakta olup, Riga Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Letonya’nın Riga de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Riga, Valmiera, Ventspils, Auce, Ādaži, Babīte ve Baldone gibi şehirleridir.

Riga Ne Zaman Başkent Oldu?

Letonya’nın başkenti Riga, M.S. 1201 yılında kurulan kentin tarihi merkezi (“Old Town”) olarak kabul edilmiştir.

Letonya Başkenti

Riga Hakkında

Letonya başkenti Riga, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Riga Körfezi, doğu kısmında Garkalnes ve Adazi, güneyinde Salaspils ve Kekavas ve batı kısmında ise Jurmala, Babites ve Marupes gibi şehirler ve ülke sınırları yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 307,2 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında onuncu sırada yer almaktadır. Riga ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.