Anasayfa » Liberya Başkenti

Liberya Başkenti

Liberya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Liberya Nerenin Başkenti? Monrovia Başkenti Neresi?

Liberya’nın Başkenti, Liberya’nın başkenti Monrovia şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Liberya de yer almakta olup, Monrovia Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Liberya’nın Monrovia de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Zwedru, Bunchanan, Yekepa, Harper, Pleebo, River Cess, Robertsport, Sanniquellie, Tubmanburg ve Voinjama gibi şehirleridir.

Monrovia Ne Zaman Başkent Oldu?

Liberya’nın başkenti Monrovia’nın ne zaman başkent olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır.

Liberya Başkenti

Monrovia Hakkında

Liberya başkenti Monrovia, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Kakata, doğu kısmında Harbel kenti, güneyinde Güney Atlantik Okyanusu aynı zaman okyanusa kıyı olup batı kısmında ise Bensonville ve Brewerville gibi şehirler ve okyanus kıyısı yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 194,2 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında onuncu sırada yer almaktadır. Monrovia ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.