Anasayfa » Liberya Para Birimi

Liberya Para Birimi

Liberya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Liberya Doları(LRD) Nerenin Para Birimi? Liberya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Liberya Doları Liberya’nın da para birimidir. Para birimi kodu LRD kısaltması, sembolü ise L$ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 25, 50 cents, 1 dolar). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(5, 10, 20, 50 ve 100 dolar). Liberya’nın para basma yetkisi Liberya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

LRD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Liberya Hakkında

Resmi ismiyle Liberya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Gine, kuzeybatısında Sierra Leone, doğusunda Fildişi Sahili gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Monrovia şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 111.369 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Liberya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Liberya Para Birimi