Anasayfa » Libya Başkenti

Libya Başkenti

Libya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Libya Nerenin Başkenti? Trablus Başkenti Neresi?

Libya’nın Başkenti, Libya’nın başkenti Trablus şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Libya de yer almakta olup, Trablus Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Libya’nın Trablus de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Ubari, Mızrata, Tobruk, Sirte, Al Ajaylat, Bani Walid, El Aziziye, El Abrag, El Cagbub, Ez Zaviye, Beni Velid ve Ra’s Lanuf gibi şehirleridir.

Trablus Ne Zaman Başkent Oldu?

Libya’nın başkenti Trablus, 1877 yılındaki kanun ile ülkenin başkenti ilan edilmiştir.

Libya Başkenti

Trablus Hakkında

Libya başkenti Trablus, ülkenin kuzeybatı ve Akdeniz’e kıyı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Akdeniz, doğu kısmında Al Khums kenti, güneyinde Al Aziziyah ve Tarhunah kentleri ve batı kısmında ise Zuwarah ve Az Zawiyah gibi şehirler ve denize kıyısı yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.507 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az yüzölçümüne sahip şehirler arasında yer almaktadır. Trablus ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.