Anasayfa » Libya Para Birimi

Libya Para Birimi

Libya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Libya Dinarı(LYD) Nerenin Para Birimi? Libya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Libya Dinarı Libya’nın da para birimidir. Para birimi kodu LYD kısaltması, sembolü ise ل.د şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50, 100 dirhams ¼, ½ dinar). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(¼, ½, 1, 5, 10, 20, 50 dinars). Libya’nın para basma yetkisi Libya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

LYD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Libya Hakkında

Resmi ismiyle Libya Krallığı, konumu incelendiğinde; Güneydoğusunda Sudan, güneyinde Nijer ve Çad, batısında Cezayir ve Tunus ve doğusunda Mısır gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Trablus şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.759.540 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında on yedinci sırada yer alan ülkedir.

Libya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Libya Para Birimi