Anasayfa » Litvanya Başkenti

Litvanya Başkenti

Litvanya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Litvanya Nerenin Başkenti? Vilnius Başkenti Neresi?

Litvanya’nın Başkenti, Litvanya’nın başkenti Vilnius şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Litvanya de yer almakta olup, Vilnius Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Litvanya’nın Vilnius de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Butha-Buthe, Hlotse, Mafeteng, Maputsoe, Mohale’s Hoek, Mokhotlong ve Qacha’s Nek gibi şehirleridir.

Vilnius Ne Zaman Başkent Oldu?

Litvanya’nın başkenti olan Vilnius şehrinin ne zaman başkent olduğuna net bir tarih ve bilgilere ulaşılamamıştır.

Litvanya Başkenti

Vilnius Hakkında

Litvanya başkenti Vilnius, ülkenin güneydoğu sınırına yakın konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Sirvintos ve Nemencine, doğu kısmında Belerus sınırı, güneyinde Baltoji Voke ve batı kısmında ise Grigiskes ve Lentvaris gibi şehirler ve ülke sınırları yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 401 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip kentler arasında yer almaktadır. Vilnius ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.