Anasayfa » Lübnan Başkenti

Lübnan Başkenti

Lübnan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Lübnan Nerenin Başkenti? Beyrut Başkenti Neresi?

Lübnan’ın Başkenti, Lübnan’ın başkenti Beyrut şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Lübnan de yer almakta olup, Beyrut Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Lübnan’ın Beyrut de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Deir El Qumar, Baalbek, Sur, Beit de Dine, Deyr’ül Kamer, Dhour El Choueir, Baabda, Kamed El Laouz ve Ain Ebel gibi şehirleridir.

Beyrut Ne Zaman Başkent Oldu?

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un ne zaman başkent olduğuna net bir tarih ve bilgilere ulaşılamamıştır.

Lübnan Başkenti

Beyrut Hakkında

Lübnan başkenti Beyrut, ülkenin güneydoğu sınırına yakın konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzeybatı kısmında Juniyah ve Bikfayya, doğu kısmında Babda, Alayh ve Bayt Ad Din, güneyinde Barja ve Ad Damur ve batı kısmında ise Akdeniz gibi şehirler ve deniz yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 19,8 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip kentler arasında yer almaktadır. Beyrut ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.