Anasayfa » Macaristan Başkenti

Macaristan Başkenti

Macaristan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Tayin edilen başkentin diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Macaristan Nerenin Başkenti? Budapeşte Başkenti Neresi?

Macaristan’ın Başkenti, Macaristan’ın başkenti Budapeşte şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Macaristan de yer almakta olup, Budapest Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Macaristan’ın Budapeşte de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Bács-Kiskun (Kecskemét), Pécs, Békés (Békéscsaba), Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád (Szeged), Fejér (İstolni Belgrad), Győr-Moson-Sopron (Győr), Hajdú-Bihar (Debrecen), Heves (Eger), Jász-Nagykun-Szolnok (Szolnok), Komárom-Esztergom (Tatabánya) ve Nógrád (Salgótarján) gibi şehirleridir.

Budapeşte Ne Zaman Başkent Oldu?

1867 yılında Viyana’yla birlikte Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun başkenti ilan edildi.

Macaristan Başkenti

Budapeşte Hakkında

Macaristan başkenti Budapeşte, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Pest kentinin merkezi konumunda yer alan Budapeşte’nin, kuzey kısmında Nograd, doğu kısmında Heves ve Jasz Nagykun Szolnok, güneyinde Bacs Kiskun ve batı kısmında ise Komarom Esztergom ve Fejer gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 525,2 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip kenttir. Budapeşte ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.