Anasayfa » Madagaskar Başkenti

Madagaskar Başkenti

Madagaskar Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Madagaskar Nerenin Başkenti? Antananarivo Başkenti Neresi?

Madagaskar’ın Başkenti, Madagaskar’ın başkenti Antananarivo şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Madagaskar de yer almakta olup, Antananarivo Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Madagaskar’ın Antananarivo de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Toamasina, Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga, Toliara, Antsiran̈ana, Antanifotsy, Ambovombe, Amparafaravola, Tolagnaro ve Ambatondrazaka gibi şehirleridir.

Antananarivo Ne Zaman Başkent Oldu?

Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’nın ne zaman başkent olduğuna dair net bilgilere ulaşılamamıştır.

Madagaskar Başkenti

Antananarivo Hakkında

Madagaskar başkenti Antananarivo, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Mahajanga, doğu kısmında Toamasina, güneyinde Mananjary ve Fianarantsoa ile batı kısmında ise Morondava gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 85,01 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en büyüklüğe sahip kenttir. Antananarivo ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.