Anasayfa » Madagaskar Para Birimi

Madagaskar Para Birimi

Madagaskar Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Madagaskar Ariarisi (MGA) Nerenin Para Birimi? Madagaskar Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Madagaskar Ariarisi Madagaskar’ın da para birimidir. Para birimi kodu MGA kısaltması, sembolü ise Ar şeklinde ifade edilir. Madeni para 9 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2 iraimbilanja, Ar1, 2, 4, 5, 10, 20, 50). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(Ar100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10,000). Madagaskar’ın para basma yetkisi Madagaskar Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MGA Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Madagaskar Hakkında

Resmi ismiyle Madagaskar Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeybatısında Komorlar ve Fransa denizaşırı bölgesinde Mayotte, doğusunda Mauritius ve Fransa, denizaşırı bölgesinde Réunion adaları gibi ülkeler ve adalar yer almaktadır. Ülkenin başkenti Antananarivo şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 587.041 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında kırk yedinci sırada yer alan ülkedir.

Madagaskar Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Madagaskar Para Birimi