Anasayfa » Malavi Para Birimi

Malavi Para Birimi

Malavi Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Malavi Kvaçası (MWK) Nerenin Para Birimi? Malavi Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Malavi Kvaçası Malavi’nin da para birimidir. Para birimi kodu MWK kısaltması, sembolü ise MK şeklinde ifade edilir. Madeni para 9 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10 kwacha, 1, 2, 5, 10, 20, 50 tambala). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 kwacha). Malavi’nin para basma yetkisi Malavi Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MWK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Malavi Hakkında

Resmi ismiyle Malavi Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Tanzanya, batısında Zambiya, güneydoğu ve güneybatısında Mozambik gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Lilongwe şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 118.484 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüzüncü sırada yer alan ülkedir.

Malavi Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Malavi Para Birimi