Anasayfa » Malezya Para Birimi

Malezya Para Birimi

Malezya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Malezya Ringgiti (MYR) Nerenin Para Birimi? Malezya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Malezya Ringgiti Malezya’nın da para birimidir. Para birimi kodu MYR kısaltması, sembolü ise RM şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 20, 50 sen, RM1). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (RM1, RM2, RM5, RM10, RM50, RM100). Malezya’nın para basma yetkisi Malezya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MYR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Malezya Hakkında

Resmi ismiyle Malezya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Tayland, Güney Çin Denizi ve Brunei, doğusunda Celebes Denizi, güneyinde Endonezya, Singapur ve Malakka Boğazı ve batısında Hint Okyanusu gibi ülkeler ve denizler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Kuala Lumpur şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 330.803 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında altmış sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Malezya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Malezya Para Birimi