Anasayfa » Mali Başkenti

Mali Başkenti

Mali Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Mali Nerenin Başkenti? Bamako Başkenti Neresi?

Mali’nin Başkenti, Mali’nin başkenti Bamako şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Mali de yer almakta olup, Bamako Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Mali’ın Bamako de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Aguel’hoc, Araouane, Azawad, Bafoulabé, Bamba, Banamba, Banani, Bandiagara, Bankass, Barouéli, Bla, Bougouni, Bourem, Djenné (Jenne), Essouk, Fana, Gao, Gargando, Gossi ve Hombori gibi şehirleridir.

Bamako Ne Zaman Başkent Oldu?

Mali’nin başkenti Bamako’nun ne zaman başkent olduğuna dair net bilgilere ulaşılamamıştır.

Mali Başkenti

Bamako Hakkında

Mali başkenti Bamako, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Koulikoro, doğu kısmında Bla ve Koutiala, güney kısmında Bougouni ile batı kısmında ise Kita kenti ve Gine’nin kuzeydoğu sınırı gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 245 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır. Bamako ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.