Anasayfa » Meksika Başkenti

Meksika Başkenti

Meksika Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Meksika Nerenin Başkenti? Meksika City Başkenti Neresi?

Meksika’nın Başkenti, Meksika’nın başkenti Meksika City şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Meksika de yer almakta olup, Mexico City Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Meksika’nın Meksika City de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Tulum, Cancun, Playa del Carmen, Cozumel, Guanajuato, Puebla, Oaxaca, Huatulco, Zacatecas gibi şehirleridir.

Meksika City Zaman Başkent Oldu?

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’ndan uyarlanan 1824 Anayasası ile birlikte şehir, federal bölge statüsünü elde ederek ülkenin başkenti ilan edilmiştir.

Meksika Başkenti

Meksika City Hakkında

Meksika City, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. kuzey kısmında Pachuca, doğu kısmında Xalapa ve Tlaxcala, güneyinde Cuernavaca ve Puebla ile batı kısmında ise Toluca ve Morelia gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.485 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır. Meksika City ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.