Anasayfa » Meksika Para Birimi

Meksika Para Birimi

Meksika Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Meksika Pesosu (MXN) Nerenin Para Birimi? Meksika Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Meksika Pesosu Meksika’nın da para birimidir. Para birimi kodu MXN kısaltması, sembolü ise Mex$ şeklinde ifade edilir. Madeni para 11 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5¢, 10¢, 20¢, 50¢, 1$, 2$, 5$, 10$, 20$, 50$, 100$). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır ($20, $50, $100, $200, $500, $1000). Meksika’nın para basma yetkisi Meksika Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MXN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Meksika Hakkında

Resmi ismiyle Birleşik Meksika Devletleri, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Amerika Birleşik Devletleri, doğusunda Meksika Körfezi ve güneydoğu Guatemala, Belize ve Karayip Denizi gibi ülkeler yerler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Meksiko şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.964.375 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında on dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Meksika Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Meksika Para Birimi