Anasayfa » Moğolistan Para Birimi

Moğolistan Para Birimi

Moğolistan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Moğolistan Tugriki (MNT) Nerenin Para Birimi? Moğolistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Moğolistan Tugriki Moğolistan’ın da para birimidir. Para birimi kodu MNT kısaltması, sembolü ise ₮ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(20, 50, 100, 200, 500 tögrög). Banknot olarak 9 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10,000, 20,000 tögrög). Moğolistan’ın para basma yetkisi Moğolistan Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MNT Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Moğolistan Hakkında

Resmi ismiyle Moğolistan Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında Çin’e bağlı İç Moğolistan ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi gibi ülkeler ve bölgeler yerler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Ulan Batur şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.564.110 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında on dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Moğolistan Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Moğolistan Para Birimi