Anasayfa » Moldova Para Birimi

Moldova Para Birimi

Moldova Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Moldova Leyi (MDL) Nerenin Para Birimi? Moldova Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Moldova Leyi Moldova’nın da para birimidir. Para birimi kodu MDL kısaltması, sembolü ise lei şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 bani). Banknot olarak 9 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 lei). Moldova’nın para basma yetkisi Moldova Ulusal Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MDL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Moldova Hakkında

Resmi ismiyle Moldova Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Doğu Avrupa bölgesinde yer alan Ukrayna ve Romanya arasında kalan bir ülkedir. Ülkenin başkenti Kişinev şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 33.846 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz otuz dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Moldova Ulusal Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Moldova Para Birimi