Anasayfa » Mozambik Başkenti

Mozambik Başkenti

Mozambik Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Mozambik Nerenin Başkenti? Maputo Başkenti Neresi?

Mozambik’in Başkenti, Mozambik’in başkenti Maputo şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Mozambik de yer almaktadır. Maputo Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Mozambik’in Maputo de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Matola, Beira, Nampula, Chimoio, Nacala, Quelimane, Mocuba, Tete, Maxixe, Lichinga, Pemba, Angoche, Dondo, Cuamba, Montepuez, Chokwé, Chibuto, Xai-Xai ve Gurué gibi şehirleridir.

Maputo Ne Zaman Başkent Oldu?

Mozambik’in başkenti Maputo’nun ne zaman başkent olduğuna dair net bilgilere ulaşılamamıştır.

Mozambik Başkenti

Maputo Hakkında

Mozambik başkenti Maputo, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Macia, doğu kısmında Hint Okyanusuna kıyı bir şehirdir. Güneyinde Bela Vista ve ile batı kısmında ise Matola şehri ve Esvatini ülkesinin doğu sınırı yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 347,7 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Maputo ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.