Anasayfa » Myanmar Başkenti

Myanmar Başkenti

Myanmar Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Myanmar Nerenin Başkenti? Nepido Başkenti Neresi?

Myanmar’ın Başkenti, Myanmar’ın başkenti Nepido şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Myanmar de yer almaktadır. Naypyidaw Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Myanmar’ın Nepido de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Henzada, Pathein, Pyapon, Bago, Paungdale, Pyay, Pyuntaza, Taungoo kentileri vardır. Ayrıca Tharrawaddy, Falam, Hakha, Bhamo, Myitkyina, Putao, Hpa-An, Manerplaw, Thandaung, Magwe ve Minbu gibi şehirleridir.

Nepido Ne Zaman Başkent Oldu?

Myanmar’ın başkenti Nepido kenti ülkenin en çok nüfusa sahip şehri olup, 2005 yılında başkent ilan edilmiştir.

Myanmar Başkenti

Nepido Hakkında

Myanmar başkenti Nepido, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Meiktila, doğu kısmında Taunggy kenti, güneyinde Pyinmana ve batı kısmında ise Chauk şehri ve Magway gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 7.054 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır. Nepido ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.