Anasayfa » Myanmar (Burma) Para Birimi

Myanmar (Burma) Para Birimi

Myanmar (Burma) Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Myanmar (Burma) Kyat’ı (MMK) Nerenin Para Birimi? Myanmar (Burma) Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Myanmar (Burma) Kyat’ı Myanmar (Burma)’ın para birimidir. Para birimi kodu MMK kısaltması, sembolü ise Ks şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(Ks1, Ks5, Ks10, Ks50 ve Ks100). Banknot olarak 12 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(Ks0.5, Ks1, Ks5, Ks10, Ks20, Ks50, Ks100, Ks200, Ks500, Ks1000, Ks5000 ve Ks10000). Myanmar (Burma)’da para basma yetkisi Myanmar (Burma) Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MMK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Myanmar (Burma) Hakkında

Resmi ismiyle Myanmar (Burma) Birliği Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeybatısında Bangladeş ve Hindistan, kuzeydoğusunda Çin, güneydoğusunda Tayland, Paraguay ve güneyinde ise Andaman Denizi ve Bengal Körfezi gibi ülkeler ve denizler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Nepido şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 676.578 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında kırkıncı sırada yer alan ülkedir.

Myanmar (Burma) Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…