Anasayfa » Namibya Başkenti

Namibya Başkenti

Namibya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Namibya Nerenin Başkenti? Windhoek Başkenti Neresi?

Namibya’nın Başkenti, Namibya’nın başkenti Windhoek şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Namibya de yer almaktadır. Windhoek Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Namibya’nın Windhoek de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Rundu, Walvis Bay, Swakopmund, Oshakati, Rehoboth, Katima Mulilo, Otjiwarongo, Okahandja, Ondangwa, Ongwediva, Helao Nafidi, Tsumeb, Gobabis, Keetmanshoop ve Grootfontein gibi şehirleridir.

Windhoek Ne Zaman Başkent Oldu?

Namibya’nın başkenti Windhoek kenti, Namibya Kurtuluş Savaşı ardından, 21 Mart 1990 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını kazandı ve başkent ilan edilmiştir.

Namibya Başkenti

Windhoek Hakkında

Namibya başkenti Windhoek, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Okahandja, doğu kısmında Witlevi kenti, güneyinde Rehoboth kenti ve batı kısmında ise Usakos gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 5.133 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Windhoek ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.