Anasayfa » Nijer Başkenti

Nijer Başkenti

Nijer Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Nijer Nerenin Başkenti? Niamey Başkenti Neresi?

Nijer’in Başkenti, Nijer’in başkenti Niamey şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Nijer de yer almaktadır. Niamey Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Nijer’in Niamey de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Abuja, Maradi, Abalak, Agadez, Arlit, Assodé, Ayourou, Zinder, Birni N’Gaouré, Birni-N’Konni, Diffa, Dosso, Agadez ve Bilma gibi şehirleridir.

Niamey Ne Zaman Başkent Oldu?

Nijer’in başkenti Niamey kent, 20. yüzyılın başlarında Niamey, koloninin en büyük şehirlerinden biri haline geldi ve 1926 yılında Fransız kolonisinin başkenti ilan edilmişti. 1958 yılında Nijer’in bağımsızlığıyla başkent statüsü devam etmektedir.

Nijer Başkenti

Niamey Hakkında

Nijer başkenti Niamey, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Tillaberi, doğu kısmında Dosso, güneyinde Say kenti ve batı kısmında ise Tera gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 239,3 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az yüzölçümüne sahip kentler arasında yer almaktadır. Niamey ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.