Anasayfa » Nijerya Başkenti

Nijerya Başkenti

Nijerya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Nijerya Nerenin Başkenti? Abuja Başkenti Neresi?

Nijerya’nın Başkenti, Nijerya’nın başkenti Abuja şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Nijerya de yer almaktadır. Abuja Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Nijerya’nın Abuja de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler yer almaktadır. Bunlar; Lagos, Kano, Ibadan, Benin City, Jos, Ilorin, Kaduna, Babaloma, Badagri, Bauchi, Funtua, Gboko, Gombe, Gumel, Gusau,  Enugu ve Warri gibi şehirleridir.

Abuja Ne Zaman Başkent Oldu?

Nijerya’nın başkenti Abuja kenti, 12 Aralık 1991 tarihinde daha önce Lagos kenti iken, bu tarihten sonra ülke başkenti statüsü Abuja’ya verilmiştir.

Nijerya Başkenti

Abuja Hakkında

Nijerya başkenti Abuja, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Macia, güneydoğu kısmında Lafia kenti ile batı kısmında ise Karsana şehri gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.476 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Abuja ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.