Anasayfa » Nijerya Para Birimi

Nijerya Para Birimi

Nijerya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Nijerya Nairası (NGN) Nerenin Para Birimi? Nijerya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Nijerya Nairası Nijerya’nın para birimidir. Para birimi kodu NGN kısaltması, sembolü ise ₦ şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(½, 1, 5, 10, 25, 50 kobo, 1 & 2 naira). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 & 1000 naira). Nijerya’nın para basma yetkisi Nijerya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

NGN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Nijerya Hakkında

Resmi ismiyle Nijerya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzey yönünden Nijer, Çad, Kamerun ve Benin bulunurken, ülkenin güneyinde ise Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi gibi ülkeler ve bölgeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Abuja şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 923.768 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında otuz ikinci sırada yer alan ülkedir.

Nijerya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Nijerya Para Birimi