Anasayfa » Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi

Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi

Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

CFA Frangı (XAF) Nerenin Para Birimi? Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Orta Afrika Cumhuriyeti Kronu Orta Afrika Cumhuriyeti’nin para birimidir. Para birimi kodu XAF kısaltması, sembolü ise FCFA şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (500, 1000, 2000, 5000, 10000 francs). Orta Afrika Cumhuriyeti’nin para basma yetkisi Afrika Devletleri Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XAF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Orta Afrika Cumhuriyeti Hakkında

Resmi ismiyle Orta Afrika Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzey yönünde Çad, Sudan, Güney Sudan, Kongo DC, Kongo Cumhuriyeti ve Kamerun gibi ülkeler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Bangui şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 622.984 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında kırk beşinci sırada yer alan ülkedir.

Afrika Devletleri Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi