Anasayfa » Panama Para Birimi

Panama Para Birimi

Panama Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Panama Balboası (PAB) Nerenin Para Birimi? Panama Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Panama Balboası Panama’nın para birimidir. Para birimi kodu PAB kısaltması, sembolü ise B/. şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1 & 5 centésimos, ¼ & ½ balboa). Banknot olarak kağıt parası bulunmamaktadır. Panama’nın para basma yetkisi Panama Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

PAB Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Panama Hakkında

Resmi ismiyle Panama Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Orta Amerika bölgesinde yer alan ülkeler arasındadır. Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında bulunan bir ülkedir. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Panama şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 75.417 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz on sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Panama Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Panama Para Birimi