Anasayfa » Papua Yeni Gine Para Birimi

Papua Yeni Gine Para Birimi

Papua Yeni Gine Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Papua Yeni Gine Kinası (PGK) Nerenin Para Birimi? Papua Yeni Gine Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Papua Yeni Gine Kinası Papua Yeni Gine’nin para birimidir. Para birimi kodu PGK kısaltması, sembolü ise K şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 50 toea, 1 kina). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (2, 5, 10, 20, 50, 100 kina). Papua Yeni Gine’nin para basma yetkisi Papua Yeni Gine Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

PGK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Papua Yeni Gine Hakkında

Resmi ismiyle Papua Yeni Gine Bağımsız Devleti, konumu incelendiğinde; Okyanusya’nın Yeni Gine adasının doğu kısmı ile Melanezyadaki adaları kapsayan bir ada ülkesidir. Yeni Gine adasının batı kısmı ise Endonezya’ya ve Güneyinde Avustralya gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Port Moresby şehirleridir. Ülkenin yüz ölçümü 462.840 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında elli beşinci sırada yer alan ülkedir.

Papua Yeni Gine Para Birimi