Anasayfa » Polonya Başkenti

Polonya Başkenti

Polonya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Varşova Nerenin Başkenti? Polonya Başkenti Neresi?

Polonya’nın Başkenti, Polonya’nın başkenti Varşova şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Varşova’da yer almakta olup, Varşova Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Polonya’nın Varşova da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Krakow, Lodz, Poznan ve Wrocklav gibi şehirleridir.

Varşova Ne Zaman Başkent Oldu?

Polonya’nın başkenti olan Varşova kentinin hangi yıllarda başkent olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır. Varşova Polonya’nın başkenti olup, aynı zamanda bu ülkenin en büyük şehridir. Vistül Nehri üzerinde yer alan şehir Baltık Denizi’nden yaklaşık 360 kilometre; Karpatlar’dan ise 300 kilometre uzaklıktadır.

Polonya Başkenti

Varşova Hakkında

Polonya başkenti Varşova, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Olsztyn, güneydoğu kısmında Lublin, güneybatı kısmında Lodz ve Kielce, kuzeydoğu kısmında Podlaskie ve kuzeybatı kısmında Kuyavian-Pmeranian gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 6.100,43 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Polonya sıralamasında ikinci sırada yer alan şehirdir. Varşova ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.