Anasayfa » Polonya Para Birimi

Polonya Para Birimi

Polonya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Polonya Zlotisi (PLN) Nerenin Para Birimi? Polonya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Polonya Zlotisi Polonya’nın para birimidir. Para birimi kodu PLN kısaltması, sembolü ise zł şeklinde ifade edilir. Madeni para 9 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50 gr, 1, 2, 5 zł). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (10, 20, 50, 100, 200 zł). Polonya’nın para basma yetkisi Polonya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

PLN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

Polonya Hakkında

Resmi ismiyle Polonya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; batısında Almanya, güneybatısında Çek Cumhuriyeti, güneyinde Slovakya, kuzeydoğusunda Rusya ve Litvanya, doğusunda Belarus, güneydoğusunda Ukrayna ve kuzeyinde Baltık Denizi gibi ülkeler ve denizler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Varşova şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 312.679 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında altmış yetmiş birinci sırada yer alan ülkedir.

Polonya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Polonya Para Birimi