Anasayfa » Romanya Para Birimi

Romanya Para Birimi

Romanya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Romanya Leyi (RON) Nerenin Para Birimi? Romanya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Romanya Leyi Romanya’nın para birimidir. Para birimi kodu RON kısaltması, sembolü ise lei şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1 ban, 5, 10, 50 bani). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1 leu, 5, 10, 50, 100, 200, 500 lei). Romanya’nın para basma yetkisi Romanya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

RON Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Romanya Hakkında

Resmi ismiyle Romanya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzey ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğusunda Moldova, kuzeybatısında Macaristan, güneybatısında Sırbistan, güneyinde Bulgaristan ve doğusunda Karadeniz gibi ülkeler ve denizler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Bükreş şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 238.391 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yirminci sırada yer alan ülkedir.

Romanya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Romanya Para Birimi