Anasayfa » Ruanda Başkenti

Ruanda Başkenti

Ruanda Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kigali Nerenin Başkenti? Ruanda Başkenti Neresi?

Ruanda’nın Başkenti, Ruanda’nın başkenti Kigali şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kigali’de yer almakta olup, Kigali Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Ruanda’nın Kigali da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Giterama, Butarame, Ruhengery ve Gisenyi gibi şehirleridir.

Kigali Ne Zaman Başkent Oldu?

Ruanda’nın başkenti olan Kigali, 1907 yılında Alman kolonisi olarak kurulmuş olup 1962 yılında Ruanda’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle başkent statüsü tanımlanmıştır.

Ruanda Başkenti
Ruanda Başkenti Kigali’e Dair Görsel

Kigali Hakkında

Ruanda başkenti Kigali, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey doğu ve güney kısmını çevreleyen Kigali Rural, batı kısmında Gitarama, Kigali Rural’ın çevresinde ise; kuzey kısmında Ruhengeri, Byumba, doğu kısmında Kibungo gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 738 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Ruanda sıralamasında on ikinci sırada yer alan şehirdir. Kigali ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.