Anasayfa » Rusya Başkenti

Rusya Başkenti

Rusya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Moskova Nerenin Başkenti? Rusya Başkenti Neresi?

Rusya’nın Başkenti, Rusya’nın başkenti Moskova şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Moskova’da yer almakta olup, Moskova Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Rusya’nın Moskova da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Petersburg, Krasnodar, Sankt Peterburg ve Novosibirsk gibi şehirleridir.

Moskova Ne Zaman Başkent Oldu?

Rusya’nın başkenti olan Moskova, Rusya’nın iki federe şehirlerinden biri olup 1917 Ekim Devrimi’nden sonra Mart 1918 tarihinde başkent statüsü tanımlanmıştır.

Rusya Başkenti
Rusya’nın Başkenti Olan Moskava’ya Dair Görsel

Moskova Hakkında

Rusya başkenti Moskova, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Tver, doğu kısmında Yaroslavl, Vladimir, güney kısmında Ryazan, güneybatı kısmında Tula, batı kısmında Kaluga ve güneybatı kısmında Smolensk gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 2.561,5 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Rusya sıralamasında yirmi ikinci sırada yer alan şehirdir. Moskova ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.