Anasayfa » Rusya Para Birimi

Rusya Para Birimi

Rusya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Rus Rublesi (RUB) Nerenin Para Birimi? Rusya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Rusya Solü Rusya’nın para birimidir. Para birimi kodu RUB kısaltması, sembolü ise руб. şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 50 kopeks, 1, 2, 5, 10 ruble). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (5, 10, 50, 100, 500, 1000, 5000 ruble). Rusya’nın para basma yetkisi Rusya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

RUB Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Rusya Hakkında

Rusya Para Birimi, resmi ismiyle Rusya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeybatısından güneydoğuya komşuları; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Moskova şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 17.098.242 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında birinci sırada yer alan ülkedir.

Rusya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Rusya Para Birimi