Anasayfa » Senegal Para Birimi

Senegal Para Birimi

Senegal Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Nerenin Para Birimi? Senegal Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Batı Afrika CFA Frangı Senegal’in para birimidir. Para birimi kodu XOF kısaltması, sembolü ise CFA şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10000 francs). Batı Afrika CFA Frangı 1961 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Senegal’de para basma yetkisi Batı Afrika Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XOF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Senegal Hakkında

Senegal Para Birimi, resmi ismiyle Senegal Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Batısında Atlas Okyanusu, kuzeyinde Moritanya, doğusunda Mali, güneyinde ise ve Gine-Bissau gibi ülkeler ve okyanus bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Dakar şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 196.722 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında seksen sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Senegal Para Birimi