Anasayfa » Sierra Leone Para Birimi

Sierra Leone Para Birimi

Sierra Leone Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Sierra Leone Solü (SLL) Nerenin Para Birimi? Sierra Leone Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Sierra Leone Solü Sierra Leone’nin para birimidir. Para birimi kodu SLL kısaltması, sembolü ise Le şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(10, 50, 100, 500 leones). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1000, 2000, 5000, 10 000 leones). Sierra Leone’nin para basma yetkisi Sierra Leone Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SLL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Sierra Leone Hakkında

Resmi ismiyle Sierra Leone Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeydoğusunda Gine, güneydoğusunda Liberya ve güneybatısında Atlas Okyanusu gibi ülkeler ve okyanus bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Freetown şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 71.740 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz on dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Sierra Leone Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Sierra Leone Para Birimi