Anasayfa » Şili Başkenti

Şili Başkenti

Şili Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Santiago Nerenin Başkenti? Şili Başkenti Neresi?

Şili’nin Başkenti, Şili’nin başkenti Santiago şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Santiago’da yer almakta olup, Santiago Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Şili’nin Santiago da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Krakow, Lodz, Poznan ve Wrocklav gibi şehirleridir.

Santiago Ne Zaman Başkent Oldu?

Şili’nin başkenti olan Santiago kentinin hangi yıllarda başkent olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır. Santiago Şili’nin başkenti olup, aynı zamanda bu ülkenin en büyük şehridir. Şili ülkesinin nüfusunun %40 ı Santiago Metropolitan Bölgesinde yaşamaktadır. Santiago Mapocho nehrinin kıyısında And Dağlarının eteklerindeki düzlükte kurulmuştur.

Santiago Hakkında

Şili başkenti Santiago, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Valparaiso, La Serena, güney kısmında Talca, Concepcion, batı kısmında Güney Büyük Okyanusu ve doğu kısmında Arjantin gibi ülke okyanus ve şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 2.090 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Şili sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Santiago ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.