Anasayfa » Şili Para Birimi

Şili Para Birimi

Şili Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Şili Pesosu (CLP) Nerenin Para Birimi? Şili Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Şili Pesosu Şili’nin para birimidir. Para birimi kodu CLP kısaltması, sembolü ise $ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1,10, 50, 100 ve 500 peso). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1000, 2000, 5000, 10.000 ve 20.000 peso). Şili’nin para basma yetkisi Şili Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SRD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Şili Hakkında

Resmi ismiyle Şili, konumu incelendiğinde; Güney Amerika bölgesinde bulunan, doğusunda And Dağları ile batıda Büyük Okyanus, kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya, doğusunda Arjantin ve güneyinde Drake Boğazı gibi ülkeler, okyanus ve dağlar yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Santiago şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 756.102 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında otuz sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Şili Para Birimi