Anasayfa » Sırbistan Başkenti

Sırbistan Başkenti

Sırbistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Belgrad Nerenin Başkenti? Sırbistan Başkenti Neresi?

Sırbistan’ın Başkenti, Sırbistan’ın başkenti Belgrad şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Belgrad’da yer almaktatadır. Belgrad Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Sırbistan’ın Belgrad da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Novi Sad, Nis, Kragujevac, Novi Pazar, Kraljevo, Subotica, Cacak, Uzice, Sabac, Pozarevac, Sremska Mitrovica, Vranje ve Vršac gibi şehirleridir.

Belgrad Ne Zaman Başkent Oldu?

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, 5 Kasım 1918 tarihinde özgürlüğüne kavuşmasının ardından 1929 tarihinde Yugoslavya Krallığının adını alan Sırp, Hırvat ve Slovenlerin Krallığı’nın başkenti olmuştur.

Sırbistan Başkenti

Belgrad Hakkında

Sırbistan başkenti Belgrad, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzeybatı kısmında Novi Sad, kuzeydoğu kısmında Zrenjanin, doğu kısmında Pancevo ve Smederovo, güney kısmında Kragujevac, güneybatı kısmında Valjevo, batı kısmında Sabac şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 360 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Sırbistan sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Belgrad ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.