Anasayfa » Slovenya Para Birimi

Slovenya Para Birimi

Slovenya Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Slovenya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Slovenya’nın da para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Slovenya da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Slovenya Hakkında

Slovenya Para Birimi, resmi ismiyle Slovenya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; batısında İtalya, güneybatısında Adriyatik Denizi, güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzey kısmında ise Avusturya gibi ülkeler ve deniz yer almaktadır. Ülkenin başkenti Ljubljana şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 20.273 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz elli dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Slovenya Para Birimi