Anasayfa » Solomon Adaları Başkenti

Solomon Adaları Başkenti

Solomon Adaları Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Solomon Adaları Nerenin Başkenti? Honiara Başkenti Neresi?

Solomon Adaları’nın Başkenti, Solomon Adaları’nın başkenti Honiara şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Solomon Adaları de yer almakta olup, Honiara Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Solomon Adaları’nın Honiara de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Tulagi, Taro Adası, Buala, Kirakira, Auki, Noro, Taro, Tigoa, Lata, Gizo gibi şehirleridir.

Honiara Ne Zaman Başkent Oldu?

Solomon Adaları’nın başkenti Honiara’nın 1952 yılında ülkenin başkenti ilan edilmiştir.

Solomon Adaları Başkenti

Honiara Hakkında

Solomon Adaları başkenti Honiara, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Florida Adaları, doğu kısmında Malaita ve Güney Malatia kentleri, güneyinde Guadalcanal kenti ile batı kısmında ise Russell Adaları gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 22 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında bakıldığında en yüzölçümüne sahip kentler arasında sırasında yer almaktadır. Honiara ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.