Anasayfa » Somali Başkenti

Somali Başkenti

Somali Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Somali Nerenin Başkenti? Mogadişu Başkenti Neresi?

Somali’nin Başkenti, Somali’nin başkenti Mogadişu şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Somali de yer almakta olup, Mogadishu Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Somali’nin Mogadişu de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler yer almaktadır. Bunlar; Burao, Merka, Erigabo, Bitaale, Boosaaso, Beledveyne, Zeyla, Cevher, El Buur, Luuq, Burtinle, Jamaame, Do’ol ve El Afweyn gibi şehirleridir.

Mogadişu Ne Zaman Başkent Oldu?

Somali’nin başkenti Mogadişu’nun 26 Haziran 1960 yılında Somali’nin bağımsızlığı ilan edilmiştir. Daha sonra 1 Temmuz 1960 yılında Somali’nin başkenti olmuştur.

Somali Başkenti

Mogadişu Hakkında

Somali başkenti Mogadişu, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Afgooye, doğu kısmında Warsheikh, güneyinde Hint Okyanusu ile batı kısmında ise Qoryoley gibi kentler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 204 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en son sıralarda yer almaktadır. Mogadişu ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.