Anasayfa » Somali Para Birimi

Somali Para Birimi

Somali Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Somali Şilini (SOS) Nerenin Para Birimi? Somali Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Somali Somu Somali’nin para birimidir. Para birimi kodu SOS kısaltması, sembolü ise Sh.So. şeklinde ifade edilir. Madeni para 10 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1,5, 10, 50 senti, 1, 5, 10, 20, 50, 100 shillings). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 shillings). Somali’nin para basma yetkisi Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SOS Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Somali Hakkında

Resmi ismiyle Somali, konumu incelendiğinde; Kuzeybatısında Cibuti, güneybatısında Kenya, kuzeyinde Aden Körfezi ve Yemen, doğusunda Hint Okyanusu ve batısında Etiyopya gibi ülkeler ve okyanuslar yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Mogadişu şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 637.657 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında kırk dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Somali Para Birimi

 Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…