Anasayfa » Sri Lanka Başkenti

Sri Lanka Başkenti

Sri Lanka Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kolombo Nerenin Başkenti? Sri Lanka Başkenti Neresi?

Sri Lanka’nın Başkenti, Sri Lanka’nın başkenti Kolombo şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kolombo’da yer almaktadır. Kolombo Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Sri Lanka’nın Kolombo da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Adem’in Zirvesi, Galle, Sigiriya, Yala Milli Parkı, Polonnaruwa, Kandy, Nuwara ve Eliya gibi şehirleridir.

Kolombo Ne Zaman Başkent Oldu?

Sri Lanka’nın başkenti olan Kolombo, 1948 yılında ülkenin bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte başkent olmuştur. Kent multi kültürel yapıya sahip olup birçok etnik kökeni içinde barındırmaktadır. 8. Yüzyıldan bu yana müslümanların ikamet ettiği bir şehir olarak bilinmektedir.  

Sri Lanka Başkenti

Kolombo Hakkında

Sri Lanka başkenti Kolombo, ülkenin batı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; güney kısmında Kalutara, doğu kısmında Ratnapura, kuzey doğu kısmında Kegalla ve kuzey kısmında Gampaha şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 3.731 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Sri Lanka sıralamasında yirmidördüncü sırada yer alan şehirdir. Kolombo ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise onuncu sırada yer almaktadır.