Anasayfa » Sudan Başkenti

Sudan Başkenti

Sudan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Hartum Nerenin Başkenti? Sudan Başkenti Neresi?

Sudan’ın Başkenti, Sudan’ın başkenti Hartum şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Hartum’da yer almaktadır. Hartum Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Sudan’ın Hartum da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Omdurman, Port Sudan, Vad Medeni, El Obeid, El Gadarif, Nyala ve Atbara gibi şehirleridir.

Hartum Ne Zaman Başkent Oldu?

Sudan’ın başkenti olan Hartum, 1898 yılında İngiliz sömürgesinde olup Sudan’ın merkez şehri olma özelliğini korumuştur. 1 Ocak 1956 yılında ise Sudan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte başkent olmuştur.

Sudan Başkenti

Hartum Hakkında

Sudan başkenti Hartum, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Doğu kısmında Kızıl Deniz, güneydoğu kısmında Ethiopia ve Eritrea, kuzey kısmında Mısır, kuzey batı kısmında Libya, batı kısmında Chad gibi ülke sınırları ve şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.010 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Sudan sıralamasında on yedinci sırada yer alan şehirdir. Hartum ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise ikinci sırada yer almaktadır.