Anasayfa » Sudan Para Birimi

Sudan Para Birimi

Sudan Para Birimi: Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Sudan Lirası (SDG) Nerenin Para Birimi? Sudan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Sudan Somu Sudan’ın para birimidir. Para birimi kodu SDG kısaltması, sembolü ise £ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 20, 50 piasters). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 2, 5, 10, 20, 50 pounds). Sudan’ın para basma yetkisi Sudan Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SDG Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Sudan Hakkında

Resmi ismiyle Sudan, konumu incelendiğinde; güneyinde Güney Sudan, güneybatısında Orta Afrika Cumhuriyeti, batısında Çad, kuzeybatısında Libya, kuzeyinde Mısır, güneydoğusunda Etiyopya ve doğusunda Eritre gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Hartum şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.861.484 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında on altıncı sırada yer alan ülkedir.

Sudan Para Birimi
Sudan Lirası

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…