Anasayfa » Surinam Başkenti

Surinam Başkenti

Surinam Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Paramaribo Nerenin Başkenti? Surinam Başkenti Neresi?

Surinam’ın Başkenti, Surinam’nın başkenti Paramaribo şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Paramaribo’da yer almakta olup, Paramaribo Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Surinam’nın Paramaribo da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Brokopondo, Coronie, Nickerie, Saramacca ve Sipaliwini gibi şehirleridir.

Paramaribo Ne Zaman Başkent Oldu?

Surinam’nın başkenti olan Paramaribo, tropikal Güney Amerika’nın kuzey kıyılarında kurulan 17. Ve 18. Yüzyıllardan kalma eski bir Hollanda sömürge kasabasıdır. Tarihi merkezinin karakteristik sokakları bozulmadan kalmış olan Paramaribo  1954’te Surinam’a ülke statüsü verilmesinin ardından 1975’te Hollanda Krallığından ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiş ve başkent olmuştur.

Surinam Başkenti

Paramaribo Hakkında

Surinam başkenti Paramaribo, ülkenin kuzey konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; güney kısmında Lelydorp, Para, Onverwacht, kuzey kısmında Kuzey Atlas Okyanusu, batı kısmında Groningen, Saramacca, doğu kısmında Nieuw Amsterdam, Commewijne şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 182 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Surinam sıralamasında son sırada yer alan şehirdir. Paramaribo ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.